Відповідно до п.3 наказу Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005 № 557 «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» посадові оклади заступників керівників навчальних закладів установлюються на 5-15 % нижче, ніж посадовий оклад керівника, визначений за схемами тарифних розрядів, затвердженими цим наказом.
Посадовий оклад директора загальноосвітнього навчального закладу встановлюється згідно з додатком 7 до наказу № 557 у межах наступного діапазону тарифних розрядів:
Кількість учнів:
|
Тарифні розряди
|
до 300
|
14 - 16
|
від 301 до 1000
|
16 - 17
|
понад 1000
|
17 - 18
|
Відповідно до п.19 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти», посадовий оклад керівника школи визначається за обліковим складом учнів на початок навчального року.
При цьому не встановлено вимоги щодо диференціації розміру тарифного розряду залежно від кількості дітей у затверджених межах.
Конкретний розмір посадового окладу, а саме 14, 15, 16, 17 чи 18 (в межах діапазону щодо кількості учнів) встановлює засновник закладу або уповноважений ним орган за погодженням з виборним профспілковим органом.
Така норма витікає з положень ст.26 Закону України «Про загальну середню освіту» від 13.05.1999 № 651-XIV, частиною другою якої передбачено, що керівник закладу загальної середньої освіти призначається на посаду та звільняється з посади рішенням засновника (засновників) закладу або уповноваженого ним (ними) органу, а також положень п. 5.3.19 Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки, яким передбачено погодження з профкомами запровадження змін та перегляд умов праці.
Починаючи з 1 січня 2017 року визначення розмірів посадових окладів та ставок заробітної плати працівників провадиться, виходячи з посадового окладу (тарифної ставки) працівника І тарифного розряду, встановленого у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року. Така вимога передбачена у примітці 1 до додатка 1 до наказу № 557.
Згідно зі ст. 7 закону «Про Державний бюджет України на 2018 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб складає станом на 1 січня 2018 року 1762 гривні.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2018 № 22 «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників» посадові оклади та ставки заробітної плати, що визначені у додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» для тих педагогічних працівників, оплата праці яких здійснюється за рахунок освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, підвищуються з 1.01.2018 на 10%.
Згідно з приміткою 1 до пункту 9 Інструкції № 102 за кожні 700 учнів понад 1000 місячні посадові оклади керівників підвищуються на 5 %.
Розмір такого підвищення визначається з розміру новоутвореного згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 22 посадового окладу.
Враховуючи норми пунктів 1 та 2 приміток до додатку 1 до наказу № 557, заокруглюються лише посадові оклади (тарифні ставки), що розраховуються, виходячи з розміру посадового окладу працівника 1 тарифного розряду, встановленого у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року.
Підпунктом «б» пункту 28 Інструкції № 102 передбачено підвищення на 10% посадових окладів керівним працівникам гімназій, ліцеїв, колегіумів, коледжів, гімназій-інтернатів, ліцеїв-інтернатів, колегіумів-інтернатів, діяльність яких безпосередньо пов'язана з навчально-виховним процесом.
Розміри підвищень для встановлення посадових окладів директорів визначаються від розміру, встановленого з урахуванням підвищення згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 22.
Норми пункту 5 наказу № 557, де передбачено, що при підвищенні посадових окладів (ставок заробітної плати) за декількома підставами, передбаченими умовами оплати праці, абсолютний розмір кожного підвищення визначається, виходячи з розміру посадового окладу (ставки заробітної плати), без урахування іншого підвищення, у випадку прийняття рішення Урядом про підвищення визначених у додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України № 1298 посадових окладів (ставок заробітної плати), в таких випадках не застосовуються.
Визначені у межах діапазону 5-15% нижче новоутвореного окладу директора посадові оклади заступників директорів гімназій, ліцеїв, та інших, передбачених у підпункті «б» пункту 28 Інструкції № 102 закладів, посади яких віднесено до педагогічних, підвищуються на 10%.
Посадові оклади заступників директорів, посади яких не віднесено до педагогічних, визначаються від новоутворених, з урахуванням усіх підвищень, розмірів посадових окладів директорів відповідних типів закладів загальної середньої освіти. Підставою для цього є норми п. 34 Інструкції № 102, згідно з яким у випадках підвищення працівникам освіти ставок і посадових окладів за двома чи більше підставами утворюються нові ставки (посадові оклади).
Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки
|